Indian motocykl z duszą .

The Indian Motorcycle Manufacturing Company jest najstarszą amerykańską marką motocyklową, założona jako Hendee Manufacturing Company. Założycielami byli: kolarz George M. Hendee i mechanik Carl Oscar Hedstrom. Firma powstała w 1901 w Springfield w stanie Massachusetts dwa lata przed bardziej znaną wytwórnią Harley Davidson Motor Company.

 • 1901 – pierwszy motocykl opuszcza bramy fabryki. Jednocylindrowy silnik o mocy 1,77 KM pozwalał rozwinąć prędkość około 40 km/h.
 • 1913 – pierwszy motocykl na świecie z elektrycznym rozrusznikiem – Electra.
 • 1930 – przedsiębiorca Eugene Paul du Pont przejmuje kontrolę nad przedsiębiorstwem i najprawdopodobniej ratuje w ten sposób firmę przed ruiną.
 • 1953 – firma upada i przestaje produkować motocykle do 1999 roku.
 • 1962 – 288 km/h (178.97 mph) rekord prędkości ustanowiony przez Burta Munro na Indianie 850 cc.
 • 1967 – 295.44 km/h (183.58 mph) rekord świata w kategorii motocykli do 1000 cc ustanowiony przez Burta Munro na Indianie 950 cc. Wówczas też odbył się najszybszy (305 km/h) zarejestrowany przejazd motocykla Indian (tylko w jednym kierunku-podczas kwalifikacji).

Nieoficjalny rekord prędkości Indiana to 331 km/h. I tak powstała historia tak kultowego motocykla jakim jest Indian . Na początku opowiem wam o

Od rowerowych początków, przez dominację na światowej scenie wyścigowej i innowacyjne rozwiązania, aż do wojny i ciężkich czasów dla Indiana.

Najstarsza amerykańska marka motocyklowa niesamowita i burzliwa historia Indiana .Po sukcesach i rekordach przychodziły czasy zapomnienia. Jest na świecie kilka motocykli, które znają wszyscy, nieważne czy jeżdżą na jednośladach, czy tylko dostrzegają ich obecność na drogach. Jednym z nich jest właśnie Indian. Narodził się on w 1901 roku. Dwa lata wcześniej niż Harley-Davidson!

Na początku Indian nazywał się Hendee Manufacturing Company.  Założycielami firmy byli: kolarz George M. Hendee i mechanik Carl Oscar Hedstrom. Marka powstała w Springfield w stanie Massachusetts. Pierwotnie firma zajmowała się produkcją rowerów, ale już w 1901 r. przedstawiono pierwszy prototyp jednocylindrowego motocykla – Indian Single, który rok później trafił do sprzedaży. Ciekawostką jest, że już w 1903 r. Oscar Hedström ustanowił na nim rekord prędkości wynoszący wtedy zawrotne 56 mph. Natomiast w 1904 r. Indian otrzymał czerwone malowanie, które stało się znakiem rozpoznawczym tych motocykli. Przełomowym momentem w historii Indiana był rok 1905 kiedy to pojawił się pierwszy V-twin.

Warto wspomnieć, że to właśnie Indian wprowadził do światka motocyklowego jednostkę w takim właśnie układzie. Na początku był to motocykl tylko do wyścigów, firmie bowiem zależało na sukcesach sportowych, jednak już w 1907 r. marka zaprezentowała drogową wersję tej maszyny, o nazwie Powerplus, wyposażoną w taki silnik.Marka szybko zyskiwała popularność i w 1910 r. była już największym producentem jednośladów na świecie.  Mało kto wie, że w 1911 r. zawodnicy startujący na ich maszynach zajęli całe podium w wyścigu Senior TT na Isle of Man. Oliver Godfrey, C B Franklin, A J Moorhouse wyprzedzili wtedy kierowców na takich motocyklach jak Matchless, czy Triumph. Niestety po wielu sukcesach, na skutek nieporozumień (szczególnie finansowych), z firmy odszedł jeden z jej założycieli – Oscar Hedstrom. Trzy lata po nim z pracy zrezygnował również George Hendee. Lata I Wojny Światowej oraz okres powojenny nie były dobre dla Indiana. Co prawda motocykle Powerplus  były popularne w armii, jednak przy okazji marka straciła wtedy wielu swoich dealerów. W 1920 r. Indian stracił też ostatecznie pozycję lidera na rzecz maszyn Harley-Davidson. Warto też wspomnieć, że w tym okresie Indiany pojawiły się także w Polsce. Na wyposażeniu naszej armii znalazło się około 500 Indianów. W 1923 roku w prywatnych rękach znalazło się około 100 maszyn tej marki. W 1928 r. nazwa Hendee Manufacturing Company została zmieniona na znaną nam: Indian Motocycle Manufacturing Company. W tamtych latach najbardziej popularnymi modelami marki były: Scout (produkowany w latach 1920 – 1946) i Chief (produkowany od 1922 do 1953 r.), zaprojektowane już przez Charlesa B. Franklina. W 1930 r. Eugene Paul du Pont przejął kontrolę nad przedsiębiorstwem, co najprawdopodobniej uratowało Indiana, który już wtedy nie był w dobrej kondycji. W 1934 r. du Pont zaprezentował znane nam do tej pory logo marki. Jego konsekwentne działania pozwoliły na to, by w 1940 roku Indian znowu przybliżył się do Harleya-Davidsona w liczbie sprzedanych motocykli. Były to już jednak lata kolejnej wojny.

Podczas II Wojny Światowej maszyny Indiana Chief, Scouts i Junior Scouts pojawiły się na wyposażeniu armii USA. Jednak znacznie szerzej wykorzystywanym w działaniach wojennych był już wtedy Harley-Davidson WLA. Indian próbował się ratować modelem 841, inspirowanym w dużej mierze motocyklem BMW R71, wykorzystywanym przez niemiecką armię. Mimo tego model ten nie zdobył spodziewanej popularności. W 1945 r. pakiet kontrolny Indiana wykupił Ralph B. Rogers. Jego pomysłem na prowadzenie firmy była produkcja lekkich jednośladów. W ofercie pojawiły się zatem takie modele jak: 149 Arrow, Super Scout 249, a potem 250 Warrior. Ze sprzedaży natomiast prawie zniknęły takie maszyny jak Chief. Produkcja znanych, dużych modeli  została znacząco ograniczona. Taka polityka zdecydowanie nie była strzałem w dziesiątkę. W 1953 roku Indian ostatecznie zaprzestał produkcji. Prawa do nazwy Indian zakupiła firma Brockhouse Engineering, która w latach 1955 – 1960 sprowadzała do Stanów maszyny Royal Enfield, przerabiała je nieco i sprzedawała jako Indiany. Od 1960 r. właścicielem nazwy Indian stała się firma AMC, która planowała podobne działania tylko na podstawie motocykli Matchless i AJS. Dwa lata później marka jednak zbankrutowała.

Od 1960 r., najprawdopodobniej bezprawnie, nazwy Indian zaczął używać także Floyd Clymer. Claymer zaczął sprowadzać maszyny Italjet Moto, które sprzedawał później pod nazwą Indian. Dzięki niemu na rynku pojawił się między innymi Minibike Indian Papoose (50 ccm) czy maszyna na podstawie Italjet Griffon wyposażona w silnik z Royal Enfielda Interceptor. Po śmierci Floyd’a wdowa po nim (w 1970 r.) sprzedała prawa do nazwy adwokatowi Alanowi Newmanowi, który kontynuował działalność Clymera do 1975 roku, kiedy jego firma ogłosiła upadłość.

W latach 1977-1999 próbowano odtworzyć Indiana i produkować motocykle pod tą właśnie nazwą. Z różnych powodów jednak (w tym zawirowań na tle kto jest prawowitym właścicielem praw do marki) nic nie wyszło.  Dopiero w 1999 r. powstała firma Indian Motorcycle Company of America, która rozpoczęła produkcję maszyn Chief, a potem modeli Scout i Spirit. Niestety po raz kolejny motocykle ze słynnym logiem nie miały szczęścia i w 2003 r. firma zbankrutowała. W 2006 r. prawa do marki pozyskała firma Stellican Limited, która wznowiła produkcję w Karolinie Północnej. Skupili się oni jednak bardziej na wyglądzie niż na osiągach maszyn. Mimo tego działania firmy w znacznym stopniu przyczyniły się do ponownego powstania Indiana .

W 2011 r. Polaris Industries ogłosił nabycie praw do marki i to właśnie dzięki tej firmie Indian zyskał prawdziwą szansę na odrodzenie się. W 2013 r. doczekaliśmy się trzech nowych motocykli Indian, wzorowanych jednak na historycznych modelach. Polaris chciał, by z jednej strony jednoślady nawiązywały do długiej tradycji i tego na czym marka wyrosła, czyli tak naprawdę innowacyjności, a z drugiej, by cieszyły osiągami i komponentami już współczesnych motocyklistów.

Na rynku pojawiły się takie maszyny jak Chief Classic, Chief Vintage i Chieftain. Oczywiście wszystkie modele są produkowane i projektowane w USA. Każda z nich to klasa sama w sobie. Z jednej strony patrząc na nie ma się wrażenie, że zostały wyciągnięte wprost z kart długiej historii Indiana – duże błotniki, wyeksponowany V-Twin, sporo chromowanych dodatków. Z drugiej zaś strony – do ich produkcji użyto nowoczesnych komponentów. Na pokładach maszyn znajdziecie ABS, czterotłoczkowe hamulce, tempomat, komputer pokładowy, czy lampy LED oraz system audio w modelu Chieftain, czyli wszystko, co w obecnych czasach jest tak pożądane przez motocyklistów.

Duet Indian Scout – Burt Munro

W 1915 roku Burt kupił swój pierwszy motocykl – był to Douglas, którego zamienił w 1919 na Clyno z koszem. Kosz natychmiast poszedł w kąt a Burt na Clyno przystąpił do lokalnych wyścigów. Rekord prędkości jaki ustanowił swym Clyno na torze Fortrose niedaleko Invercargill, był ciągle nie do pobicia dopóki do gry nie wkroczył Indian Scout.
Indian Scout narodził się na desce kreślarskiej Charlesa Franklina – od 1914 roku naczelnego inżyniera zakładów Indian. To dzięki temu projektowi ugruntował swą pozycję w firmie. Charls Franklin interesował się motocyklami nie tylko jako projektant ale też jako ich użytkownik. Jeszcze w Irlandii, skąd pochodził i gdzie zdobył wykształcenie, dał się poznać jako uzdolniony zawodnik biorąc udział w lokalnych wyścigach. W 1911 roku dostał się do team’u Indiana na Isle of Man TT zajmując drugie miejsce za Oliverem Godfreyem a przed Arthurem Moorhousem. Wszyscy trzej reprezentowali Indiana. Było to pierwsze w historii Isle o f Man TT zdobycie całego podium przez kierowców jednej marki!
Franklin ropoczął pracę nad projektem Scouta jeszcze w 1912 roku, latami zmieniany i ulepszany projekt zaowocował wreszcie prototypem zbudowanym pod auspicjami Indiana w 1919 roku. Testy wypadły zadowalająco i już we wrześniu tego roku a oficjalnie od 1920 ruszyła produkcja seryjna. Pierwszy Scout wyszedł z fabryki z numerem silnika 5OR001, motocykl kupiony przez Munro miał numer 5OR627, czyli był to jeden z pierwszych egzemplarzy, choć numery nie mają tu wielkiego znaczenia, bo Indian Scout był produkowany do 1928 r. w prawie nie zmienionej postaci a produkcję tego modelu zakończono w 1931.
Scout był wyposażony w widlasty rozwarty pod kątem 42 st. dolnozaworowy silnik o – niewielkiej jak na owe czasy – pojemności 600 cm (37 cu.in.). o mocy zaledwie 12 KM. Trzy biegowa – z ręczną zmianą biegów – skrzynia, lampa olejowa i taśmowy hamulec tylnego koła dopełniały wyposażenia motocykla w pierwszym roku produkcji. Napęd łańcuchowy jaki użyto kontrastował z amerykańskimi rozwiązaniami przenoszenia napędu i przypominał o europejskich korzeniach konstruktora.
Burt rozpoczął modyfikowanie swego motocykla w 1926 roku. Jego metody były, delikatnie mówiąc, nieco niekonwencjonalne. Przerabiał stare szprychy na mikrometry, wykorzystywał stare zużyte części wyrzucone przez innych, które namiętnie gromadził w różnych puszkach i słoikach, gdzie leżały oblepione piaskiem lub ziemią – zależnie od tego gdzie je znalazł. Wykorzystując ten „złom” powiększał pojemność swojej maszyny, modyfikował układ smarowania czy zaworów, konstruował własne pływaki, sprężyny, koła zamachowe, tłoki, krzywki i… Bóg wie jeszcze co. Sam sobie rzeźbił formy odlewów, sam robił odlewy i sam je hartował. Wymontowywał i przerabiał na części do swojego motocykla elementy z traktorów, maszyn rolniczych i innych urządzeń – których by nigdy człowiek o zdrowym rozsądku nawet nie dotknął. Urządzenia, które Burt „wyrzeźbił” pracowały pod ekstremalnym obciążeniem: wytrzymywały olbrzymie ciśnienie robocze, tempratury, naprężenia i nic nie wybuchało, nie pękało, no – przynajmniej nie za często…. Przy czym, niczym Leonardo da Vinci, wyprzedzał swą epokę przewidując powstanie tuneli aerodynamicznych i eksperymentując z aerodynamiką. Zaowocowało to pokryciem całego motocykla opływową obudową. Przebudował też przednie zawieszenie swego Indiana znacznie wyprzedzając ówczesne rozwiązania.
Burt Munro odwiedza Bonneville będąc już dziadkiem i od razu ustanawia rekord świata – 288 km/h (178.97 mph) jadąc motocyklem z silnikiem rozwierconym do 51 in³ (850 cc). W 1967 motocyklem z silnikiem rozwierconym do pojemności 950 cc (58 in³) ustanawia rekord w swojej klasie jadąc z prędkością 295.44 km/h (183.58 mph). Żeby się zakwalifikować do startu wykonał przejazd w jednym kierunku z prędkością 305 km/h (190.07 mph) – najszybszy zarejestrowany przejazd motocykla Indian (nieoficjalny rekord prędkości wynosi 331 km/h (205.67 mph)).


Nie znaczy to, że jego wizyty na jeziorze zawsze przebiegały bez niebezpiecznych wypadków. O jednym z nich tak oto opowiada w jednym z wywiadów w 1973 r.: „W 1967 pruliśmy po jeziorze jak bomba. Nagle gdzieś w połowie biegu zaczęły się straszliwe wibracje, aby natychmiast zwolnic musiałem usiąść, wtedy pęd powietrza zerwał mi okulary z kasku. Myślałem, że oczy wciśnie mi do środka głowy. Kompletnie nic nie widziałem i straciłem kurs z czarnej linii. Zboczyliśmy tak, że minęliśmy o kilka cali czujnik pomiaru czasu. By się zatrzymać musiałem położyć maszynę. Nic się nie stało – kilka zadrapań i obić”. Bart zapomniał tylko dodać, że w czasie tej jazdy osiągnął prawie 206 mph! Ten sympatyczny Nowozelandczyk zyskał sobie w USA całą rzeszę symaptyków, którzy na ochotnika zjeżdżali do Bonnville na jego starty, okazując mu bezinteresowną pomoc i zagrzewając do walki. Sam Bart wiele od życia nie wymagał: ” Kupiłem w ostatniej chwili kombiaka za 90 $ w Los Angeles. To była cała siedziba teamu Indian” wspomina w tym samym wywiadzie.
Burt Munro zmarł w październiku 1978 roku. Indian, który był jego własnością przez 57, lat dostał się w ręce entuzjastów Burta i jest wystawiony w muzeum w South Island jako dowód nowozelandzkiego, hartu, odwagi, ale też bezpretensjonalności i pogody ducha.
Nowozeladzczycy mają powód do dumy, firma Indian też…

22 myśli na temat “Indian motocykl z duszą .

 1. An Extended Essay In Economics Digging A Little Deeper

  Analytical essay writers have a particular goal in mind when they set out to write an essay. Without a topic you feel passionate about, without one that brings out the defining aspects of you personality, you risk sounding like most of the applicants who will write boring admission essays. The importance this task carries makes students frustrated and often overwhelmed, which may lead even the best writers to bad results on their exam.

  Help Me Write My Essay

  What is the purpose of writing an essay? When you use our site you receive essay writing help that is provided by qualified writers. The article was produced by the writer of Sharon White is a senior writer and writers consultant at Essay writing. Anytime a person arrives with a choice to produce funny essay or even essays that are entertaining, you need to comprehend irrespective of if the subject is certainly an apposite 1 to begin with.

  13 One university essay guide states that „descriptive writing says what happened or what another author has discussed; it provides an account of the topic”. Use our college essay writing service to reach success in terms of studying. It is just inappropriate for an academic essay writing service to include them in the total price.

 2. Write My Essay Nowadays!

  Our website uses cookies to offer you top-notch services. The misunderstanding may appear when a student takes an essay that was written from scratch by another person and gifts it as their own, despite the fact that they contributed nothing to that paper. Earlier students could just think about asking someone „Please make sure to write my paper for me personally and I will let you with another thing later”, and this was the only way out to lessen the burden of assignments and find some time to go to the movies or at the very least clean the dusty area.

  We are an established company with functions and policies making our paper writing workforce effective. So, do not waste time anymore – place the buy to buy essays, wait before best candidate bids for your order and obtain the needed piece of writing composed for your special benefit. The ones who are smart rely on essay services, to allow them to easily solve the issue and proceed making use of their life.

  Take advantage of the writing experience and probable of our authors in custom creative writing. And that’s a crucial section of what’s great about computational essays. Make sure you take notes which means you will remember these resources when you write your essays. You could be tempted to target only on magazines, but there are several great websites that operate essays,” writes essayist Amy Paturel, who has educated an on-line personal essay writing training for a decade.

  Please understand that writers for Ultius offer custom sample writing companies so the work should be utilized as a reference or version, not for academic credit score. Don’t jumble too many suggestions in each paragraph or the reader could become confused. If you give out your paper to a specialist as soon as it is assigned to you, you can allocate the utmost delivery time for the order.

  Only original exploration and publishing is produced, begun from scratch, once the writer receives the buy. Choose the type of paper you have to be written, the amount of pages, deadline and other requirements. Draw inspiration from writers’ best practices, get motivated, and observe how good we could make your own paper. Since academic writing is now probably the most prominent aspects of the educational program, the constant progress of the custom-writing sector is clearly justified.

  Alternatively, you can contact our customer service team through the live chat on the site or via the telephone any time of the night or day and they’ll be happy to generate a price for you personally. We allow you to find reviews of the best Canadian essay writing expert services all in one easy to reach place. And finally, to make certain that our review is up to date and predicated on reliable data just, we privately order a paper from the paper composing service involved and provide you with our real experience.

  Write your topic near the top of your page, split your essay into intro, body, and conclusion. We use Copyscape to make sure every paper compiled by our experts is in line with the required uniqueness level. Equally discouraging were the communal dinners with the other artists-particularly the writers. Whether you are a student or a specialized, the EasyBib Plus equipment are powerful allies which will help you improve your papers, create credibility as a article writer, and keep maintaining an ethical writing process.

  We’re the very best academic writing service in the united kingdom, so get in contact. Top-rated custom writing expert services are judged by their benefits, not for his or her words, But there’s also something else: when pupils have developed a computational essay, they have something they are able to keep-and directly use-forever. It is the time and the effort you must put into each essay you write.

  We have customers who are law students who just desire to work with among our attorney-writers, nursing college students who only want among our nurse-writers to perform their work, engineering pupils who only want engineers finishing their work, etc. Whatever your reason for needing a specialist writing service, we are here that will help you with your seek out the best service accessible to you.

  A few days back, I required you to definitely write paper on Finance within a deadline of 10 days and nights. The thesis should be a clear, one-sentence explanation of one’s position that leaves without doubt in the reader’s mind about which side you’re on from the beginning of your essay. Your essay should be written on the ranges provided in your answer booklet; except for the look page of the answer booklet, you will receive no other paper on which to write.

  https://studybay.com/tags/ethernet-network/
  https://studybay.com/blog/how-java-culture-start-up-essay/

 3. Здравствуйте!
  Отправим Ваше коммерческое предложение владельцам/администраторам более 800 000 сайтов!

  Несколько преимуществ сотрудничества с нами:

  – Приятные цены – нам выгодно, чтобы клиент получал прибыль, значительно превышающую цену рассылки и заказывал повторно

  – Все максимально прозрачно:
  Предоставим скриншоты из программы, с подробными отчетами о результатах рассылки, подтверждающие выполнение обязательств с нашей стороны.

  – В отличии от большинства наших конкурентов, оплата ТОЛЬКО за УСПЕШНО доставленные сообщения.

  Свяжитесь с нами в течении суток и в качестве бонуса, получите бесплатное составление оффера для Вашей рассылки!
  Наш E-mail: formmarketing2020@gmail.com

  P.S. Извините за беспокойство, если мы с Вами уже сотрудничаем.

 4. Pingback: Google

Dodaj komentarz